BE: Na vjen keq që Kina e miratoi ligjin e mbrojtjes për Hong Kongun

Bashkimi Evropian shfaqi pakënaqësi për shkak të vendimit të sotëm të njëzëshëm të Parlamentit kinez që të miratojë ligj për siguri kombëtare për Hong Kongun. “Na vjen keq për shkak të vendimit të tillë të Kinës”, deklaroi kryetari i Këshillit Evropian, Sharll Mishell gjatë video-bisedës me presidentin koreanojugor Mun Xhae-in. Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula […]

Lexo më shumë...

Shqiptarja zgjidhet kryetare e Parlamentit të Kantonit të Lucernit

Sot, znj. Ylfete Fanaj mori përsipër pozitën e Kryetares së Parlamentit të Kantonit të Lucernit të Zvicrës. Shqiptarja e parë deputete e këtij parlamenti, tash bëhet shqiptarja e parë që udhëheqë këtë institucion, që njëherit është posti më i lartë që ka marrë ndonjëherë ndonjë shqiptar në Zvicër. Ceremonia inauguruese u shoqërua me këngën e […]

Lexo më shumë...

Powell: Trump “ka dalë nga kushtetuta”

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Colin Powell, kritikoi ashpër presidentin e Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për mënyrën se si i ka adresuar protestat kundër racizmit në SHBA. Powell, republikan dhe ish-oficer i lartë ushtarak, tha se Trump “ka dalë nga kushtetuta”. “Ne kemi kushtetutë dhe duhet ta ndjekim atë, por presidenti është larguar prej saj”, […]

Lexo më shumë...