Kur cënohet bashkëjetesa dhe humbet ardhmëria e një shteti

Shkruan Burim Demiri-Llabunishti

Perseri u deshmua shovinizmi ndaj Shqiptarve, gjykimi i fundit i kriminelit Boban Iliq ishte deshmia me e fundit se ne Maqedoni ka mbaruar ardheria e perbashket dhe barazia e plot e Shqiptarve me Sllavo-Maqedonet.
Vrasja e qellimshme e Almirit dhe ridefinicioni i lendes si aksident tregon edhe nje her se si trajtohen Shqiptaret ne vendin e tyre.

Zoran Zaev dhe partneri i tij Ali Ahmeti flasin per Reforma, zgjedhin Prokuror dhe ankohen perse opozita Shqiptare nuk voton.
Shtrohet pyetja perse u votua Prokurori me votat e te ashtuajturve Shqiptar ne Parlament, perse kemi ministrin e Drejtsise Shqiptar „Bilen Sliji“ i cili nuk reagon?! Perse BDI rrin ne Qeveri?

Ne qofte se flasim per pergjesi morale dhe te te besojme ne nje „Prokurori te Panvarur“ ateher ministri i Drejtsis duet te hapi dorheqje nga posti i tij, BDI dhe Ali Ahmeti nga pergjesia morale dueshte me se paku te kerkojne „Votbesim“ ne parlament, po ne nje demokraci te mirfillt ne keshtu rastesh Qeveria merr pergjesine, se LSDM dhe Zaev me votat e Shqiptarve udheqin ne Maqedoni. Qeveria duet te dorhiqet.

Nga ana tjeter Almiri vritet nga nje shovinist Sllavo-Maqedon, Shqiptaret denohen me 700 vjet burg per raste te montuara nga Qeveria e meparshme VMRO-BDI, ose Feta Alimi i cili eshte ne paraburgim dhe mund te denohet vetem e vetem se i shpetoj jeten Ziadin Seles.
QEVERIA DUARTROKET…..

Me ligjin per gjuhet menduam se do te filloj nje epoke e re midis Shqiptarve dhe Sllavo-Maqedonve, po me duket se ky ligj eshte votuar nga Zaev vetem e vetem per te naj lar koken me akull, me te ditur se ky ligj ndoshta kurr nuk do te implementohet,
„Marrveshja Ali-Mickovski/Zaev-Mickovski“ dhe show ne Parlament se gjoja po kercenohej Talati. Dhe ne Shqiptaret aq naiv sa jemi u besuam.

Pastaj Prokuroret Speciale te „Marketingut te Modes dhe Veshmbadhjes“ qe per kaq kohe nuk kan zbardhur asnje rast qe ka te bej me diskriminin e Shqiptarve, po perse?
Sepese ne qofte dalin te gjith fllqsirat qe jane bere ne kurriz te Shqiptarve ateher ky Shtet me emrin Maqedoni do te rrezikonte ekzistencen.

Çuditrisht dhe absurde eshte kur njerez qe per interesa te veta personale jane bere pjes e LSDMse dalin dhe na shesin mend, si dhe kercenojne qe gjoja do te bejne qametin ne qofte se drejtsa nuk vihet ne vend. Kush i beson keta?

Dita dites kupa mbushet, dhe endeku nderetnik hapet si pasoj e shovinizmit dhe aparteheidit qe shteti ushtron ndaj Shqiptarve.

Shqiptaret e rehatuar ne Diktaturen qe eshte vene ne emer te gjakut te Deshmorve nga Ali Ahmeti dhe kupola tij komuniste, sot, neser dhe çdo dite po „HESHTIN“, dhe kur ti pyesish perse kjo heshtje te thuan „PO SE QEPE GOJEN, TA QEPIN“ domethne qe kemi nje shtet te ndare ku Shqiptaret udhiqen nga nje
„DIKTATUR QE NUK NDRYSHON SHUM NGA DIKTATURAT KOMUNISTE“.

Shqiptaret aq naiv sa jane besojne se do behet mir ne qofte se vendi nderron emrin, apo behet pjes e NATOs apo BEse, se ashtu po u thot xhaxhi Ali qe 17 vjet, po bashkombasit e mi kjo teze e Aliut dhe bindja juaj jane farze ose enderr qe te le te shpresojsh. Raliteti eshte ndryshe, shum ndryshe.

NDRYSHIMIN duet ta bejme vet, te marrim pergjesine ne duart tona dhe te vem drejtsine ne vend. Per Almirin, per Fetain, per grupin e Kumanoves per ne si popull Shqiptar.

Go to top