Opinion

Selim Ibraimi Kryeministri në largim Nikolla Gruevski nesër niset drejt Amerikës.Një javë para dorëheqjes së tij, Uashingtoni e fton Gruevskin në një takim zyrtarë me zv.presidentin Joe Biden.Çfarë simbolizon ky potez amerikan në prag të largimit të tij dhe a është ky një ndërrim pozicioni amerikan në Ballkan dhe në Maqedoni?SHBA në Maqedoni lëviz në kufizimet që historikisht i kanë aplikuar të gjitha fuqitë imperiale.
Shkruan: Islam Krasniqi Viti që lamë pas ishte një vit përplot me sfida të renda, vit të cilin e përcollën plot probleme që nga fillimi deri në mbarim. Pse po përsëritën gjithmonë probleme të njëjta, ku shteti 6 muaj funksionon dhe gjashtë muaj shkatërron, në interes të kujt po shkojnë këto fushata kriminale, të atyre që ndërgjegjja e tyre është zero, të atyre që marrin nga 5 paga mujore apo atyre që për shkak të kushteve të mjerueshme kanë humbur edhe shpresat për të jetuar në këtë vend.
Shkruan: Nehat SHAQIRI Skeçi i “Stupcave” lidhur me luftën dhe komandantët e UÇK-së, si asnjëherë më parë ka sjell polemika të vazhdueshme në shoqërinë tonë, e sidomos ndaj protagonistëve në fjalë.
Nga Armando Meta Në ditët e fundit të vitit në largim 2015, kemi jo vetëm një inflacion deklaratash e broçkullash politike, por edhe një shkëlqim mbreslënës të injorancës së plotë të liderëve politik në garën për tu shfaqur më shumë si “cuba” që zenë pusi, se sa si shtetarë që njohin dhe respektojnë shtetin ligjor.
Shkruan: Florim ZeqaSikur është praktikë të thuhet për vitin që e lëmë pas, iku shpejtë dhe rrëshqitshëm! Për qytetarët e vendit tonë, 365 ditët e vitit 2015 ishin vërtetë të rënda dhe të mundimshme, plot thyerje shpirtërore, me rënje dhe degradime të njëpasnjëshme të shtetësisë së Kosovës.
Shkruan Laura Kryeziu Sa here qe ne bisedat tona me te tjeret degjojme shprehje te ndyta ne fjalorin e tyre,menjehere japim konkludim se ai njeri nuk vlen,  eshte i ulet,i pamoralshem,debil etj.Nje gje te tille e kemi verejtur shume edhe ne kritikat dhe vlersimet  qe i behen gazetarit Milaim Zeka, e qe per mendimin tim eshte shume i madh ne krahasim me ata qe i degjojme teksa flasin bukur, paster e ne fund asgje nuk thone.
Shpëtim Pollozhani Në të gjithë botën shtetet e kanë mafjen e vetë. Në Maqedoni mafja e ka shtetin e vetë.Si shpesh herë edhe kësaj radhe, Struga është në fokus të opinionit. Mos haroni se në Enciklopedinë e ish Armatës jugosllave, Struga ishte një ndër tetë pikat geostrategjike dhe politike të shtetit. Struga e ka Qafën e Thanës dhe nbi 40 kilometra zonë kufitare me Shqipërinë, të cilin e ruajnë disa qindra bashkëpunëtorë të shërbimeve sekret të ushtrisë (3) dhe të policisë (5).
Page 4 of 10
Go to top