Kjo është supa që duhet ta hani çdo syfyr, do rini të ngopur deri në iftar (Video)

Kjo supë është një gatim shtëpie plot vlera ushqyese më të cilën shijoni perimet,

mishin e pulës dhe orizin. Përdorimi i kësaj supe do t’iu mbaj shumë të fortë dhe më përplot energji.

 1 karotë

1 degë selino

400 gr filetë pule

1 qepë (e vogël)

2 lugë gjelle vaj ulliri

1 degë rozmarinë

100 gr oriz (Loto)

2 lugë gjelle gjalpë

4 lugë gjelle salcë domatesh

2 koncentrat pule (Dado Delicato star)

1 lt ujëPërgatitja:

Hapi 1

Hiqni pulën mënjanë dhe hidhni qepën e grirë hollë, karrotën dhe selinonë të prera në kubikë dhe skuqini sa të marrin pak ngjyrë .

Hapi 2

Shtoni orizin, kaurdiseni dhe pak dhe shtoni ujë. Më pas i shtoni edhe 2 Dado Delicato Star. Përzijeni mirë supën.

Hapi 3

Lëreni të marrë valë, ndërkohë prisni pulën në copa të vogla dhe shtojani supës.

Hapi 4

Në një tigan të thellë gatuani një salcë me 2 lugë gjelle gjalpë dhe 4 lugë gjelle salcë domatesh.

Hapi 5

Supën e ngrotë shërbejeni me pak salcë sipër.

Media

Go to top