Shëndeti

Simptomat e njerëzve që kanë sasi të madhe toksinash në trup janë këto: – Tretje e ngadaltë – Qarkullim i keq i gjakut – Lodhje dhe këputje vazhdueshme – Anemi – Konstipacion (kapsllëk) – Mungesë e theksuar energjish – Alergji të ndryshme – Shtim në peshë – Probleme me lëkurën si puçra, njolla, akne, psoriazë, ekzemë etj. – Menstruacione të vështira – Depozitim i ujit në trup – Sasi e lartë e sheqerit në organizëm – Kolesterol i lartë – Dhimbje e vazhdueshme koke – Tiroide – Reumatizëm – Artrit reumatoid, etj.
Kafja është një ndër pijet që tashmë është kthyer si një domosdoshmëri për trupin e gjithsecilit. Ajo është një pije me përmbajtje kafeine, e cila përveç dobive të shumta ka ndikim negativ te disa njerëz të cilëve ju bën dëm duke iu shkaktuar telashe me shëndetin e zorrëve, si ngërçe, diarre dhe lëvizje më të shpeshtë të zorrëve.
Preshi kultivohet kryesisht në Azinë e Vogël, ku ka dhe origjinën e vet, si dhe në Shtetet e Pellgut të Mesdheut. Preshi i freskët përmban shumë lëndë ushqimore me vlera të larta biologjike, fiziologjike, dietetike e mjekësore për organizmin e njeriut.
Limoni është një frut që njihet për veti të shumta shëruese, por duket se ai ka dhe një rëndësi të veçantë në shkatërrimin e qelizave të kancerit, respektivisht mund të ndalojë zhvillimin e tumorit.
Nëse jeni me grip ose kollë, ky ilaç natyral do t’ju qetësojë. Ilaçet farmaceutike përmbajnë kimikate të rënda prandaj provoni këtë mënyrë natyrale tepër të dobishme.
Në vjeshtë duhet të konsumoni sa më shumë perimet dhe frutat e stinës. Dietologët këshillojnë që të hani patate, rrush, shegë, brokoli, mollë etj. Këto produkte jo vetëm kanë vlera ushqyese por edhe ndikojnë në rënien nga pasha.
Fiqtë konsiderohen si një ndër frutat që kanë ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Të shijshëm dhe të ushqyeshëm, fiqtë konsumohen në disa forma: të freskët, të thatë apo në trajtë reçeli.
Lakra jo vetëm mbron imunitetin por forcon edhe ekuilibrin biologjik të njeriut. Sipas studiuesve çdo njeri, duke filluar nga fëmijët e vegjël deri tek të rriturit duhet të konsumojë sa më shumë lakër jeshile.
Një ekspert në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka treguar disa metoda se si ta zbulojmë se çfarë mjalti po blejmë.
Anemia prek miliona njerëz. Në mesin e tyre shumica janë femra. Ndjenja është gjithsesi e keqe dhe përveç ilaçeve, për ta luftuar aneminë gjithashtu mund ta ndryshoni dietën.
Page 7 of 8
Go to top