Shëndeti

Rrushi mban kurorën e një fruti fisnik, që garanton një jetë të shëndetshme dhe plot shije. E gjejmë në tre ngjyra: të kuq, të zi dhe të gjelbër.
Shega konsiderohet si një nga frutat që kanë më së shumti vitamina dhe i ofron trupit energji. Madje thuhet se është nja nga frutet që shëron shumë sëmundje.
Në punë, në jetën e përditshme e sidomos në marrëdhëniet me njerëzit, ankthi është armiku kryesor në jetën tonë.
Sipas një studimi të ri, kombinimi i specit djegës dhe xhenxhefilit është i duhuri për të luftuar kancerin.
Ka disa perime dhe fruta të kuqe të pasura me antioksidues të fuqishëm, ushqime që ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve të ndryshme të zemrës dhe ulin rreziqet për goditjet në zemër.
Shkencëtarët duket se kanë bërë aksidentalisht një hap të madh drejt kërkimit të ilaçit të kancerit – duke zbuluar se një proteinë e malaries mund të jetë armë efektive kundër sëmundjes.
Shumë njerëz vuajnë nga problemet me fryrjen e stomakut dhe për këtë arsye përdorin medikamente të ndryshme.
Nëse konsumoni rrush tre herë brenda ditës, në mase të madhe do të mundë të parandaloni sasinë apo ndryshimin e sheqerit në gjak pas vaktit të konsumuar.
“Plagët e trëndafilit” janë problem i zakonshëm oral. Ndryshe të njohura edhe si ulcerat aftoze, ato shkaktojnë edhe dhimbje.
Dhimbja e kokës nuk është një ndër ndjenjat më të këndshme që ne kemi. Sidomos kur ajo ju godet në punë apo në rrugë dhe kur ju nuk keni pilula me vete.
Page 2 of 8
Go to top