Noma merr tre yje Michelin

Bota

Noma merr tre yje Michelin për herë të parë duke shpallur udhëzuesin e sivjetmë të Michelin.

Restoranti Noma në Kopenhagen ka marrë për herë të parë ndonjëherë tre yje Michelin.

Kjo është e qartë pas zbulimit të së hënës të udhëzuesit nordik Michelin në Stavanger, Norvegji.

Kështu, Noma u bë lajmi i madh i së hënës. Restoranti, pavarësisht parashikimeve të përsëritura se do të merrte yllin e tretë, ka qëndruar në dy yje që nga viti 2007.

Michelin u tregua dashamirës ndaj Danimarkës këtë vit, thotë eksperti.

Kështu Danimarka ka dy restorante Michelin me tre yje. Tjetri është Geranium, i cili tashmë kishte tre yje.

Në një njoftim për shtyp në lidhje me yjet danezë, udhëzuesi Michelin shkruan:

– Me një ekip dhe një përvojë kuzhinare që del më e fortë se kurrë pas mbylljeve, Noma arrin majat e gastronomisë botërore.

– Lidhja e ngushtë e restorantit me natyrën dhe qasjen holistike rezulton në gatime krijuese dhe komplekse të bazuara në përbërës të pazakontë, sezonalë.

Redzepi jam pa fjal!!!
Ka vetëm rreth 130 restorante në botë që aktualisht mburren me tre yje Michelin.

René Redzepi, i cili është kuzhinier dhe bashkëpronar i Noma, ishte i pranishëm në ceremoninë e ndarjes së çmimit Michelin të së hënës, i gëzuar dhe i mahnitur nga tre yjet.

– Nuk di fare çfarë të them. Jam kaq i habitur. Ndjej diçka që nuk e kam ndjerë kurrë më parë. Jam shumë i lumtur, thotë ai, duke shtuar se gradualisht e kishte humbur besimin se do të ndodhte.

Eksperti ka pritur tre yjet e Noma
Kritiku i ushqimit i Berlingske, Svend Rasmussen i thërret tre yjet në Noma për lajmet më të shumëpritura në gastronominë daneze,

– soshtë shumë e merituar. Ata janë dashur të kenë yllin e tretë për kaq shumë vite, thotë ai për TV 2.

Svend Rasmussen ka tre vjet që mendon se Noma do të marrë yllin e tretë, por kjo po ndodh vetëm tani.

Sipas tij, shpjegimi është se Michelin është konservator dhe beson në stabilitet. Këtu dikush ka qenë shumë i pasigurt përreth Noma sepse është një restorant shumë eksperimental.

Ceremonia e çmimit Michelin të së hënës ofroi gjithashtu një surprizë tjetër. Gjegjësisht ai Restorant Kong Hans Kælder në Kopenhagen për herë të parë ka kaluar nga një në dy yje Michelin.

Mbreti Hans Kælder mori yllin e parë në 1983 si restoranti i parë në Danimarkë.