OBSH: Vaksina e AstraZeneca efektive edhe për personat mbi 65 vjeç

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rekomanduar zyrtarisht vaksinën Oxford/AstraZeneca, për njerëzit mbi moshën 65 vjeç, duke thënë që ajo duhet të përdoret ‘pa kufirin e sipërm të moshës’. Ekspertët e OBSH-së kanë rishikuar të gjitha provat nga studimet e vaksinës dhe thanë se nuk ka ‘asnjë arsye’ që ajo të mos përdoret kundër variantit […]

Lexo më shumë...

Ja sa imunitet kanë njerëzit që e kanë kaluar COVID-19

Profesori Aleksandar Petlichkovski nga Instituti i Imunologjisë shpjegon se njerëzit që ishin të sëmurë me KOVID 19 dhe u rikuperuan, zhvilluan imunitet ndaj virusit dhe se imuniteti është më i gjatë nga sa mendohej fillimisht. “Antitrupat zbulohen shumë më lehtë në serumin e një subjekti dhe për këtë arsye ka shumë më shumë të dhëna […]

Lexo më shumë...

Bajamet, racioni më i mirë kundër lodhjes e plakjes

Të mbushura me mirësi natyrore, vitamina dhe minerale, dihet se bajamet sjellin shumë përfitime shëndetësore dhe mund të luajnë një rol të rëndësishëm në rutinën e përditshme të mirëqenies dhe bukurisë.Të pasura me zink, riboflavin dhe niacin, ato përmbajnë të gjitha elementet që kontribuojnë në ruajtjen e lëkurës, si dhe thonjtë dhe flokët. Trajtimi i […]

Lexo më shumë...

Vaksina e Oksfordit do të mund të japë “mbrojtje të dyfishtë” nga koronavirusi

Vaksina që zhvillohet në universitetin Oksford është një prej kandidatëve udhëheqës në garën globale për mbrojtje nga koronavirusi. Hulumtuesit nga Oksford besojnë se kanë arritur hap të rëndësishëm në zhvillimin e vaksinës kundër koronavirusit. Analizat e njerëzve treguan rezultate premtuese, pasi ekipi zbuloi se vaksina mund të sigurojë “mbrojtje të dyfishtë” nga virusi. Mostrat e […]

Lexo më shumë...

Habiten shkencëtarët: Qelizat e infektuara me Covid-19 krijojnë tentakula të mbushura me helm viral

Disa studiues nga Universiteti i Kalifornisë kanë shkëpusin disa imazhe mikroskopike se si krijohen tentakula në qelizat njerëzore të infektuara nga koronavirusi. Fotografitë tregojnë se në qelizat e infektuara rriten kërmijtë në formë tentakulash, të njohura si filopodi, të cilat duket se janë të mbushura me grimca virale. Studiuesit besojnë se këto tentakula prekin qelizat […]

Lexo më shumë...