Thellohen tensionet mes Francës dhe Britanisë e SHBA-së

Franca nis hakmarrjen ndaj Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Australisë, aleatëve që e mënjanuan në marrëveshjen AUKUS për prodhimin e nëndetëseve me energji bërthamore. Ministrja franceze e mbrojtjes Florons Parli’ anuloi takimin e kësaj jave me homologun britanik Ben Ualles në Londër. Shtëpia e Bardhë njoftoi se presidenti amerikan Joe Biden kërkoi një […]

Lexo më shumë...

OKB: Rrezikohet katastrofë humanitare në Afganistan, bota të mobilizohet tani, ose do të jetë vonë

Drejtori Kombëtar për Afganistanin i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara jep alarmin: “Bota do të mobilizohet tani ose do të jetë vonë” Me marrjen nën kontroll të talebanëve, Afganistani do të përballet me katastrofë të plotë humanitare, me uri të përhapur, njerëz të pastrehë dhe kolaps ekonomik nëse nuk arrihet një përpjekje […]

Lexo më shumë...

Profesori bullgar: Maqedonia si Korea e Veriut

Anëtari i Komisionit të historisë nga Bullgaria Kiril Topallov me retorikë të ashpër ndaj Shkupit. Akuzoi kolegët e tij maqedonas se e falsifikojnë historinë. Nga Sofja gjuhë e ashpër edhe për trashëgiminë kulturore dhe gjuhën maqedonase. Kreu i komisionit nga pala maqedonase Dragi Gjeorgiev nuk i komentoi deklaratat e kolegëve të tij. Ndërkaq sipas ministrit […]

Lexo më shumë...

Biden zyrtarisht presidenti i 46-të i SHBA-ve

oe Biden është zyrtarisht presidenti i 46-të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi bëri betimin tradicional mbi Bibël. Gjatë fjalimit të tij të parë si kreu i Shtëpisë së Bardhë, Biden u shpreh se sot festohet jo triumfi i një kandidati por triumf i demokracisë. Biden u ndal edhe tek pandemia e Covid-19 teksa u […]

Lexo më shumë...