Kimete Berisha: Ja pse humbi Haradinaj

Opinione

Kimete Berisha

U bë mirë

1. Edhe Zoti i kish pas thënë Profetit, mos u mashtroni ju se ‘Zoti nuk ndërhynë për ta ndryshuar gjendjen e njerëzve, deri atëherë kur njerëzit nuk e kërkojnë ndryshimin në vetveten’.
Pa ndryshu ti, kot e ke që lutesh, nuk ndryshon askush për ty. Kjo thënie e shenjtë vlen edhe për vajzat dhe djemtë që aktualisht presin prej Zotit t’ua kthej dashurinë. Mos prit, ndrysho tani dhe e gjen tjetrin edhe më të mirë (mbaje n’mend, ke me më knu rahmet për s’gjalli).
Por, Besa Ismailit, e mbuluar (ama, me mëndafsh të shtrenjtë Egjipti) nuk ‘i ra në mend Zoti’ kur në natën përmbyllēse të fushatës në Prishtinë, Kadri Veseli me Migjenin) thanë se do të jenë ‘vetëm’ me
perendimin, që do të thotë jo ‘me lindjen’, se Lindjen e ka ‘ba pela’.
Sikur të ishte has ‘fetare’, Besa do të ishte modeste në veshje (jo që duket si hoteli Hillton përballë shkretëtirës në Qabe), dhe do të largohej nga partia që e shfrytëzon ‘për shami’ dhe ia mohon Zotin.
Në momentin që shqiptarët kanë vendosur të ndryshojnë, ka ‘ndërhyrë’ Zoti dhe e ka çu mashtruesin në shpi. Por nuk mjafton veç me shku n’shpi. Hajnat dhe kriminelët e kanë vendin tjetër kund.
2. Kadri Veselin e lavdëruan gazetarët pse e pranoi humbjen. Pse kush e vet Kadri Veselin, a e pranon a s’e pranon humbjen, humbja nuk të pyet, ndodh, çka ka pas me ba Kadri Veseli, me kallë luftën a!
A është dikush që e ‘jep jetën’ për Kadri Veselin!
Ai tani duket si gishti i mesëm, fund e krye, sado që si Serbia ortodokse i çon tre gishta përpjetë për ta kriju një imazh që e dallon nga gishti i madh i Hashim Thaçit.
Plus i dhanë lavd pse tha se po shkon në opozitë. Pse, ku ka pas me shku ky, kur ky e din mirë se s’pranojnë Albini e Vjosa as kafe me pi me të.
Vjosa kurrë nuk ka qenë si ‘ata të tjerët të LDK-së’ që gjatë fushatave e fajësonin SHIK-un për vrasjen e anëtarëve të LDK-së, e pas fushatave shkriheshin pas tyre.
I kisha dhënë edhe mirënjohje për shkatërrimin e PDK-së. Është mjeshtër i shkatërrimit.
Kadri Veselit me mujt me ja ba punën m’i shti diqysh ky hundtë në Serbi, na kish pshtu, ta kish falimentu ky shtetin e ta kish qitë n’dy gjunjtë.
Ky është armiku më i madh i PDK-së, prandaj meriton respekt.
Ku me ditë për kë punon ky që ia doli gjithë këta komandanta t’i bëjë të urryer e të përbuzur.
Me këtë trend të urrejtjes, herave të tjera s’do të ketë më PDK.
3. Që i ka lodhur hajnia dhe që i ka ‘zënë gjaku’ , u pa dje edhe në fytyrat e grave të tyre. Aq shumë kanë ba pare zojat, pa pikë modestie, aq shumë u ka hy vetja në qejf, ‘Jovanka e gjysë” ama sevda në sytë e tyre, askund.
Lumja boll mirë ish vesh, fustan ngjyrë bombardimi (hint), që shyqyr s’iu bë puna m’u ulë dikund se ish shpartallu e ju kish çky n’trup, veç toja e zezë te krahu i djathtë i kish mbet lidhur si benkicë.
Veç një grua e trishtuar dhe e frikësuar nga burri i saj nuk rreh çerpikë, se jo veç këta t’Drenicës (shqiptarët në përgjithësi) dinë me t’thanë ‘e fol naj fjalë, po s’ke çka më pret n’shpi’.
4. Koferin s’po zbres nga tavani. Në tavan e kam edhe një kullë të Eiffel prej bezi të kuq, pa poç.
Por fati im, sa herë dua të ikë nga Kosova, për një moment bëhet ‘mirë’.
As nga lufta nuk pata fatin të iki. Kur neve vajzave e grave na dëbuan në kolonë prej Dobërllukës në fshatin Bukosh (s’e harroj kurrë një kamion të madh që bartte plot burra të zhveshur që policia dhe ushtria serbe i çonin dikund), mbajsha ymyd që po na çojnë bile në Mal të Zi, por ushtria serbe na ktheu prapa dhe na tha ‘shkoni ju te djemtë dhe vëllezërit tuaj të UÇK-së dhe ecni nëpër mina, kur ata t’ju shohin duke ecë nëpër mina do t’i ndalin sulmet’…
Kështu ndodhi….
Mos t’futem tash andej më shumë, se sa herë më bjen mend lufta, dyshoj se ‘ndoshta më mirë do të kishte qenë të vdisja…’.
Ne që e kemi përjetuar luftën e kemi pas zor t’ua marrim inat komandantëve.
Derisa kaluan 20-të vjet, ata u bën milionera, ne u shkatërruam, gjithçka u teprua…
s’po tregojnë se disa prej tyre kanë banesa edhe në Manhattan, me pamje të kthyer kah central parku.
Vonë e kuptuam se këta që e kanë vjedhur fondin e luftës janë të njejtit që e kanë vjedhur shtetin e Kosovës.
Këta nuk kanë luftuar.
Këta ishin uzurpatorë.
Thjesht ishin armiqtë e Kosovës.
Prandaj, nuk u ndihmuan as milionat, nuk u ndihmoi as fakti që shtetin e shfrytëzuan si aparat për gllabërimin e zgjedhjeve.
Nuk u ndihmoi asgjë.
As reklamat e tyre gjithkah, fytyra e Kadri Veselit imponohej në insta story-t e huaja personale, në gazeta serbe, në horoskop, në faqet ‘find a grave’, eksik veç në ‘sholje’ nuk e ka nxjerr krytë. Por megjithatë, 21 për qind janë shumë ‘ujq’.
Delja nuk shkon mbas ujkut, thoshte Frommi kur i bënte psikanalizë Hitlerit.
Janë shumë ‘dele’ që ende shkojnë pas ‘ujkut’.
Këtu s’duhet analizë, janë këto delet, përfituesit e PDK-së, me të cilët e ka krijuar dhe e mban perandorinë e krimit dhe korrupsionit.
5. E Ramushi, i kompleksuar me Çakorrin, e shpiku taksën ndaj mallërave serbe, që e pagoi më shtrenjtë se krejt Serbia.
Taksën më të madhe e pagoi vet.
Sepse Ramushi i tuboi mashtruesit dhe tradhtarët në partinë e tij, i tuboi njerëzit me instikte animale dhe vrastare, prandaj u bë i urryer.
Me Molliqajn nuk shkohet as në WC, sepse ky ndjehet ‘i vogël’, aq i ‘vogël’ sa ta ngul thikën pas shpine, sepse vetëm tradhtia e bën të ndjehet i dobishëm dhe ‘i gjallë’.
Florin Krasniqi si ato gratë e vitete të 20-ta, ish dal n’çardak e i spiunonte bisedat e tavolinave në Vetëvendosje, tregonte çka u folë mes tyre.
Femër jam (më ka pak hije edhe intriga), veç më përpara e kisha mbyt veten sesa që e kisha spiunu bisedën private. Kurrë, kurrë, në asnjë rast.
Më duhet të jem besnike edhe pas vdekjes ‘së autorit’.
Florinit s’kisha qysh i them, këqyr o ti djalë se ish dal një laps i ri për vetulla i L’orealit, se as te ‘frizerkat’ (respekt për frizerkat se intrigat i bëjnë klientet) nuk bëhen intriga më të mëdha sesa që bënte ky shminkeri narcis.
Askush nuk i do ata që spiunojnë sofrën, tavolinën, sofrabezin, që spiunojnë bisedat që fliten mes njerëzve, pa teklif.
Simpatia fitohet me njerëzi, butësi, moral, e jo tuj spiunu ashiqare.
6. Plus atij që i ka ‘paguar’ PSD-në
ta shkatërrojnë Vetëvendosen, i kanë shku paret posht’.
Çfarë mendsh i ka ‘ai’, ua lyp paret mbrapsht.
7. Albini, kam ymyd të bëhet sebep që unë t’i pakësoj postimet për politikë, e të filloj të merrem me letërsi.
Nuk e ka lehtë. Sepse, krejt administrata shtetërore, krejt Institucionet janë PDK-LDK.
Kadri Veseli ka humbur, por ushtarët e tij e kanë administratën në duar.
Albini t’ia nis me këmbë të djathtë, me qetësi, pa arrogancë (sidomos pa arrogancë e mendjemadhësi).
Ka shumë punë të çohet në këmbë një vend që vjedhet e rrjepet qe 20-të vjet.
P.S. Albini e Vjosa (nëse bëhen bashkë) do të mbahen mend si dy njërëz të librit që e kthyen shpresën në Kosovë.
Vjosa e ka pasur edhe më zor, sepse i është dashur të bëhet mburojë e gardës së vjetër të LDK-së, që sikur PDK, s’i kanë lënë dy gurë bashkë.
Kurse, Albini është krijuar ngadale, jo brenda natës, prandaj kam ymyd se do të dijë çfarë të bëj.
Nëse Albini e Vjosa bëhen bashkë, shteti u kthehet varfanjakëve, qytetarëve që jetojnë me djersë (jo
me hajni e me prapanicë).
Nëse s’bëhen bashkë, atëherë, duhet me ‘kriju’ një tjetër ‘shpresë’.