Mos i gjuaj xhevahirët para derrave, Albin.

Opinione

    Kimete Berisha

Albin Kurti, sahat e para, duhet t’i refuzojë të gjitha intervistat me gazetarët e Shqipërisë, sepse ata nuk janë gazetarë, ata janë hajna, janë kriminelë, janë tregtarë, që luajnë dhe tallen me tragjeditë e njerëzve, me fatet dhe rrëfimet tragjike të të cilëve bëjnë biznes.

Ata janë ‘krijuesit’ e dosjeve serbe kundër UÇK-së dhe ata janë ‘shpikësit’ e ‘shtëpisë së verdhë’.

Ata kanë punuar me zell dhe me entuziazmin më të madh kundër Kosovës.

Ata thjesht e kanë biznes ‘të vërtetën’, të cilën e përshtasin për nevojat e tregut politik.

Njëra prej tyre, Eni Vasili, është dhe idiote që s’ka kohë as me dëgju për fëmijët e Kosovës të vrarë e të masakruar në luftë, se asaj nuk i duket interesant kjo temë.
Nuk është veç e poshtër, por edhe e paditur se njeriu i mençur së paku hesht kur flitet për gjakun e fëmijëve të vrarë e masakruar, e nuk e kapërcen me neveri këtë temë tragjike, siç bën kjo grua e keqe e veshur me të kuqe.

Prandaj, Albini nuk duhet ta pranoj në debat një intrigante (që shitet gazetare), e që neveritet prej fëmijëve shqiptarë të Kosovë të vrarë nga policia serbe. Vrasja ‘jonë’ asaj i shkon nerva.

Alban Dudushi (flm prej tij), më ka pas ftuar një herë në emisionin e tij me idenë të debatoj me Mustafa Nanon për gegnishten.
Me mend n’kry unë po çohna e po shkoj këtu e n’Tiranë me ça drrasa me Mustafa Nanon.
Thjesht nuk i jam përgjigjur, sepse Mustafa Nano nuk është gazetar, nuk është gjuhëtar, çka kam me folë unë me të, me një sharlatan që shitet si gazetar, të cilin nëse ia do të mirën vetes, dhe do ta ruash higjienën shpirtërore, nuk e pranon në debat.

– Këta gazetarë dhe kjo politikë e kanë larguar Shqipërinë nga Kosova, dhe Kosovën nga Shqipëria, e kanë afruar Shqipërinë me Serbinë deri në atë shkallë, sa sot unë nuk njoh asnjë shqiptar të Kosovës që dëshiron bashkim me Shqipërinë.

Me kë m’u bashku!
Me një grup kriminelësh të Akademisë Shqiptare e Institucioneve të Arsimit që s’kanë gjetur kohë ta redaktojnë hartën e Kosovës në librat shkollor, por edhe sot, 20-të vjet pas luftës në Kosovë, i mësojnë fëmijët e tyre se Kosova nuk është shtet.

Ti kujton se rastësisht në librat shkollor të Shqipërisë (sikur në të Serbisë), ‘Kosova është pjesë e Serbisë’.
Jo. Nuk është gabim.

Edi Rama lëre që nuk guxon me gabu, por s’guxon me qenë as i dyshmitë.

Qysh Kryeministri me gabu për hartën e Kosovës. Kur e pranon gabimin, s’do të thotë që të falet gabimi. Edhe kur të falet gabimi, nuk të shlyhet. Duhet të ndëshkohesh, me përbuzje.

E shikoja Edi Ramën në ditën e përurimit të stadiumit të ri, i lumtur me familje, për lakmi.

Në kulmin e lumturisë duhet t’i kujtohen të përvuajturit (ti kujtohemi ne që s’jemi të lumtur si ai), ti kujtohen 1400 nanat shqiptare të Kosovës të cilave policia serbe ua vrau e masakroi fëmijët para duarve (por ja që Eni Vasilit kjo nuk i lë përshtypje).

Të kujtohet Edi Rama ta lus presidentin serb të kërkoj falje bile për beba, por ky përkundrazi nuk ia prish qejfin serbit me ja përmend gjakun e bebave tona deri në gju, por i rrin gati e merakoset për shëndetin e tij.

Turp. Tragjedi. Tmerr. E pabesueshme, çfarë shqiptarësh janë këta!

Sot Shqipëria zyrtare qind për qind është në anën e Serbisë.
Edi Rama e ka autorizuar Vuçiqin të flas për Ballkanin (ku jemi edhe ne), me Macronin, pra…nuk është puna mirë.
Tash Macroni po na mbron nga Shqipëria, dhe po e pyet Vuçiqin, ‘ku e keni lënë Kosovën’!

Shqipërisë zyrtare po ia shohim sherrin njësoj si Serbisë.

Po dështojmë.
– Shqipërinë ‘na e mori’ Serbia.
– Edi Rama, sonovabitchi, veç neve shqiptarëve të Kosovës na gjobit për të hyrë në Shqipëri.
Dhe këtë krim nuk e bën veç për pare.

– Presidenti i Shqioërisë merret me porno
filma.

– Injorancë e madhe.
Njohjet po tërhiqen (ambasadat tona në gjendje të mjerë, krejt akraba e familjarë të partive politike, njerëz të padijshëm me shtiklla e me këmbë përmbi tavolina, flejnë zyreve, me gjezve e gjygyma tuj ba llaf e intriga, askush nuk jep përgjegjësi çka po ndodh).

– Qeveria askund. Mafia politike nëpërmjet tregtarëve po e vjedh popullin deri në asht, prej bukës deri te nafta.

– Ramushi i ka harxhu gjysmë milioni euro nga buxheti i Kosovës, veç për qejf e salltanet.

‘Ku është populli’!

– Isa Mustafa po ka merak m’u ba President.

– Albin Kurti po dërmohet nga fjalët boshe dhe intervistat vampirëse të gazetarëve të Tiranës.
Kur t’rrethojnë gjithë ato shtriga e shtrigana, s’të shkon larg e fillon të dukesh ‘si ata’, duke u mbrojtë si para pushkatimit, pa t’u dhënë e drejta të përgjigjesh deri në fund, në asnjë pyetje.
E kanë stilin stalinist ata, të bombardojnë me faj e me pyetje e pastaj nuk të lënë të mbrohesh e të përgjigjesh.

Mirë ta bëjnë. Pse shkon!

Albini po e bën ‘luftën’ në territorin e tij (që është gabim i madh), prandaj duhet të përmbahet nga qejfi për shqiptarinë, sepse kjo dashni s’është e dyanshme, duhet t’i injorojë gazetarët e Tiranës dhe t’ia tregoj kufirin Edi Ramës (mos t’ia lejojë t’ia rreh krahun qysh e ka zanat Ed sonovabitchi t’ua rreh krahët atyre që i nënçmon), Albini duhet të bëhet më hijerëndë, më i paarritshëm, e jo ti përgjigjet secilës thirrje, secilit kastravec, secilit idiot.

P.S. Koha e Edi Ramës, e Hashim Thaçit dhe e Aleksandër Vuçiqit, po kalon.
Si dhe e të gjithë atyre gazetarëve që kanë ‘hëngër’ për ta.