Pse televizioni turk po “pushton” botën

Deri në vitin 2023, qeveria turke shpreson se ‘dizi’ do të tërheqë 1 miliard dollarë nga eksportet. Në zyrën e tij të qelqit në Stamboll, Izzet Pinto, themeluesi i Agjencisë Globale të shpërndarjes së ‘dizit’, thotë se 500 milionë dollarë janë një objektiv më realist duke pasur parasysh humbjen e tregut të Lindjes së Mesme […]

Lexo më shumë...

Rrëfimi i gjatë i Ismail Kadaresë: Ja pse kërkova azil në Francë pas letrave me Ramiz Alinë

Shkrimtari i njohur shqiptar, Ismail Kadare ka rrëfyer për jetën dhe krijimtarinë e tij në një intervistë të realizuar nga gazetarja Vjollca Hajdari me rastin e botimit nga Fischer Verlage, të romanit “E penguara”, përkthyer nga Joachim Rëm. Intervista është marrë në kafenenë e preferuar të shkrimtarit “Le Rostand”, ku ka qenë së bashku me […]

Lexo më shumë...

Shqipëria e vitit 1957: Foto të rralla të shkrepura nga Wilfried Fiedler, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare Vilfrid Fidler (Wilfried Fiedler), gjuhëtari i shquar gjerman, njëri nga albanologët më të rëndësishëm të kohës sonë. “Prof. Dr. Wilfried Fiedler (lindur 1933 në Oberfrohna, Chemniz), është albanologu më i njohur dhe më i rëndësishëm në hapësirën gjermano-folëse dhe vazhdues i traditës së Gustav Meyer-it, Norbert Jokl-it dhe Maximilian […]

Lexo më shumë...