10 ministra të Mbrojtjes të SHBA-ve kundër Donald Trumpit

Nuk ka ndodhur asnjëherë në histori që 10 ministra të Mbrojtjes të SHBA-ve t’i tërheqin vërejtjen presidentit dhe t’i bëjnë thirrje që pushtetin ta dorëzojë pa shkaktuar probleme. Por SHBA-të po përjetojnë një kohë të paprecedent me Donald Trumpin, i cili është barrikaduar në Shtëpinë e Bardhë dhe pretendon se i ka fituar zgjedhjet presidenciale. […]

Lexo më shumë...

Dr. Fauci optimist: Do ta shkatërrojmë këtë virus

Gjatë një ngjarjeje virtuale të premten, Dr. Anthony Fauci ka thënë se falë shkencës “ne do ta shkatërrojmë” COVID-19. “Kërkimi biomjekësor dhe shkenca na kanë dhënë diçka që vetëm një dekadë më parë do të dukej e paimagjinueshme”. “Vetëm gjatë ditëve të fundit, shkenca na ka lejuar të kemi një vaksinë që kur ta shpërndajmë […]

Lexo më shumë...

Abazoviç nervoz në Kuvendin e Malit të Zi: Duam marrëdhënie të reja me Serbinë, nuk duam politikë grindavece

Dritan Abazoviç, i emëruar si zëvendëskryeministër në Qeverinë e Malit të Zi dhe tha se ekzekutivi i ri dëshiron marrëdhënie të mira fqinjësore dhe veçanërisht nuk dëshiron konflikte me Serbinë. “Ne duam marrëdhënie të reja me Serbinë, nuk duam politikë grindavece. Nëse dikush dëshiron ta zbatojë atë politikë, ata do të kenë mundësi ta bëjnë […]

Lexo më shumë...

Daçiq komenton vendosjen e flamurit nga Shaip Kamberi

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, deklaroi sot se shfaqja e flamurit kombëtar në parlamentin serb është një “provokim i qëllimshëm” i deputetit Shaip Kamberi me qëllim që të vërehet në publik. “Më vjen mirë që Kamberi vendosi edhe flamurin e Serbisë, sepse ai rrallë e bën atë. Por, në një farë mënyre, kjo […]

Lexo më shumë...