Vuani nga sheqeri në gjak, ja çfarë ushqimesh duhet të hani

Shendeti

Dihet tashmë se vezët janë ushqyese dhe po ashtu janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Simptomat e sheqerit të lartë në gjak ndikojnë në vizion të dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave dhe zemrës.

Ato te meshkujt mund të ndikojë në krijimin e impotencës. Duhet pasur parasysh se duhet të eliminoni ushqimet që rrisin nivelin e sheqerit në gjak.

Një mënyrë efikase për rregullimin e nivelit të sheqerit të gjakut është kombinimi i vezëve të ziera dhe uthullës.

Pastroni një vezë nga lëkura dhe hapni disa vrima në të. E vendosni në një gotë dhe hidhni në të uthull. Lini të qëndrojë gjatë gjithë natës. Në mëngjes, hani vetëm vezën dhe evitoni uthullën e mbetur. Gjatë mëngjesit pini një gotë me ujë të ngrohtë, në të cilën shtoni më parë një lugë gjelle uthull./sn/