Receta e vërtetë e sheqerpares turke

Në ndryshim nga bakllavaja, e cila njihet zyrtarisht si ëmbëlsira e festave qofshin këto me karakter fetar apo Viti i ri, sheqerparja është një nga ato ëmbëlsira që mund ta bëni në çdo moment. Sot kemi sjellë për ju versionin turk të saj. Na besoni, do të lëpini gishtat kur ta provoni. Dhe duke qenë […]

Lexo më shumë...

Lëng nga ftonjtë dhe karotat

Përbërësit: – 2 kg ftonj, – 1 kg karota, – 1,5 kg sheqer, – 3 qese limontoz, – 2 l ujë + 1 l ujë + 12 l ujë. Përgatitja: Ftonjtë pastrojini dhe zieni veç në 2 l ujë. Karotat e pastruara zieni në 1 l ujë. Kulloni ftonjtë dhe karotat duke i shtuar 12 […]

Lexo më shumë...

Trishka me sherbet, ëmbëlsira mahnitëse e fëmijërisë

Një traditë e hershme e recetave të ëmbla të kuzhinës shqiptare që padyshim lidhet me kujtimet e fëmijërive, pasi është një nga gatimet që nënat e gatuanin shpesh në raste festash e gëzimesh familjare. Pavarësisht recetave të ndryshme të ëmbëlsirave sot, trishka ose e njohur ndryshe si keku me sherbet ka një ëmbëlsi të butë […]

Lexo më shumë...

Kos Me Fiq, Mjaltë Dhe Arra – Ëmbëlsi E Përsosur

Kosi është një ushqim fantastik që nuk duhet konsumuar vetëm në mëngjes. Ai është aleati i organizmit sidomos në ditët e nxehta të verës. Kosin mund ta përdorim në shumë ëmbëlsira me fruta dhe tarta. Ai është pikënisja më e mirë për të ëmblat dhe sidomos kur në to përfshihen frutat. Athtësia e tij kombinohet […]

Lexo më shumë...