2 mijë vjet na e mbajtën fshehur, ai ul kolesterolin, shëron tensionin e lartë

Shendeti

Historia e fikut është e lashtë. Kulturat e para të këtij fruti janë gjetur tashmë në qytetërimet e para bujqësore të Mesopotamisë, Palestinës dhe Egjiptit, nga të cilat u përhapën më pas në të gjithë pellgun e Mesdheut.

Ama nëse zgjidhni variantin e thatë, ju duhet t’i kushtoni vëmendje të madhe kalorive shtypni posht rek,lamen dhe lexo me shume

Frutat e freskëta sjellin rreth 50 kalori çdo 100g, krahasuar me 249 të fikut të thatë.

Ndihmoni tretjen: Fiqt janë të pasur me fibra dhe prebiotikë (substanca që ushqejnë bakteret e mira të zorrëve tona), ndihmojnë në asimilimin më të mirë të ushqimit dhe stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak,

Aleatë të mirë të shëndetit: Ata përmbajnë shumë kalcium që, së bashku me vitaminë A dhe minerale të tjera të tilla si magnez dhe kalium, parandalojnë osteoporozën, japin përfitime të kockave dhe mbajnë të shëndetshëm dhe të forte dhëmbët.

Anti-inflamatorë natyrorë: Konsumojini ato të freskëta, ndihmoni në parandalimin e inflamacionit të sistemit urinar, ato që lidhen me gastrit dhe mushkëritë.

Lëkura mund të përdoret si një ilaç për puçrrat.

Forcimi i sistemit imunitar: Fiku është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë, ndihmojnë sistemin imunitar të mbrohet nga bakteret e jashtme,

Rekomandohet gjatë shtatzënisë: Duke pasur parasysh praninë e kalciumit, i bën ato të përsosur gjatë muajve të shtatzënisë, sepse ato kontribuojnë në arritjen e nevojave të saj të përditshme.

Të pasur me antioksidantë: Sasia e rëndësishme e polifenoleve të pranishëm në fiq ndihmon për të mbajtur qelizat e trupit të shëndosha dhe për të parandaluar lloje të ndryshme të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, zorrës së trashë dhe të prostatës.