Kurti flet për sulmet në veri, tregon çfarë qëllimi kishin

Kosova dhe Shqipëria

Kurti: Zahir Pajaziti udhërrëfyes për mbarë kombin shqiptar

Me rastin e Ditës së Dëshmorëve dhe Martirëve të Prishtinës, kryeministri Albin Kurti bëri homazhe sot te shtatorja e komandantit Zahir Pajaziti ku tha se heroi Pajaziti mbetet udhërrëfyes i mbarë kombit shqiptar.

“Me kolegë e bashkëpunëtorë vendosëm lule të freskëta këtu te përmendorja e komandantit Zahir Pajaziti hero i popullit sot, por për jetë e mot udhërrëfyes për çdo qeveri dhe për të gjitha institucionet e shtetit tonë dhe për çdo qytetar të Republikës e për mbarë kombin shqiptar”, theksoi ai.

Kurti: Zahir Pajaziti udhërrëfyes për mbarë kombin shqiptarë
Kurti tha se Pajaziti me bashkëluftëtarët tjerë kontribuuan që Ushtria Çlirimtare e Kosovës të marrë hovin e të shndërrohet në ushtri të vërtetë që u bë bartëse e çlirimit të vendit bashkë me ndërhyrjen e NATO-s.

Kurti: Këtyre që sakrifikuan u kemi borxh që të ardhmen ta bëjmë më të ndritshme
“Prishtina si kryeqytet gjatë luftës çlirimtare, vendi në kuadër të zonës operative të Llapit e ku kishin për komandant Zahir Pajazitin, i cili me aksionet tij çlirimtare e dha kushtrimin që dha kushtrimin e lirisë shumë herët para se të fillonte lufta çlirimtare dhe në këtë mënyrë mobilizoi mbarë popullin dhe zgjeroi radhët e ushtrisë çlirimtare të Kosovës drejt qershorit të vitit 1999 kur edhe u realizua çlirimi i vendit. Bashkë me Hakif Zejnullhaun, dhe Edmond Hoxhajn, këta ishin luftëtarë të paepur të cilët nuk kursyen asgjë, por goditën forcat armike pushtuese serbe gjithandej Kosovës e në veçanti kontribuuan shumë që UÇK-ja të marrë hovin dhe të shndërrohet në ushtri të vërtetë e cila u bë bartëse e çlirimit të vendit tonë bashkë edhe me ndërhyrjen e NATO-s kundër forcave policore ushtarake paramilitare të Jugosllavisë dhe Serbisë të Mollosheviçit… Këtyre që kontribuuan dhe sakrifikuan u kemi borxh që të ardhmen ta bëjmë shumë më të mire e më të ndritshme se sa që e kemi të tashmen e se sa që e kishim të shkuarën”, theksoi Kurti.

Kryeministri Kurti në mëngjes ka bërë homazhe edhe te varrezat e dëshmorëve në Velani të Prishtinës.

Burimi: botasot.info