Mediat gjermane shkruajnë per zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente, ja çfarë thonë

Kosova dhe Shqipëria

Vjosa Osmani është presidentja e re
Parlamenti i Kosovës ka zgjedhur avokaten Vjosa Osmani si presidente të re. Opozita dhe pakica serbe bojkotuan votimin.

Kosova ka një presidente të re të Republikës: Avokatja e popullarizuar Vjosa Osmani u zgjodh nga parlamenti në Prishtinë dhe dorëzoi betimin e zyrës si kryeparlamentare. Në seancën e posaçme, 71 nga 120 deputetët votuan për Osmanin, 11 vota u konsideruan të pavlefshme. 38-vjeçarja është kryetarja e dytë femër e shtetit në historinë e Kosovës pas luftës.

Zgjedhjet fillimisht duhej të zhvilloheshin të Shtunën, por ato dështuan për shkak të bojkotit të opozitës dhe pakicës Serbe. Pas një bllokade që zgjati disa orë, seanca parlamentare u shty për të dielën, por dy parti të opozitës dhe partia e pakicës serbe bojkotuan përsëri zgjedhjet.

Pas zgjedhjes së saj, politikania e shkolluar në SHBA bëri thirrje për një dialog me Serbinë në mënyrë që të normalizoheshin marrëdhëniet midis dy shteteve . Sidoqoftë, qeveria në Beograd së pari duhet të kërkojë falje dhe të padisë ata që janë përgjegjës për luftën 1998/99, tha Osmani.

Partia e majtë në pushtet mbështeti zgjedhjen e Osmanit

Ajo tashmë kishte marrë detyrën e Presidentes në baza të përkohshme si Presidente e Parlamentit në nëntor, pas dorëheqjes së Hashim Thaçit. Thaçi ishte akuzuar më parë nga një gjykatë speciale në Hagë, për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në rolin e tij si udhëheqës guerrilas, në luftën për pavarësi kundër Serbisë në 1998 dhe 1999.

Në zgjedhjen e saj, Osmani kishte mbështetjen e lëvizjes së majtë të Vetëvendosjes!, E cila fitoi zgjedhjet e parakohshme parlamentare në mes të shkurtit me kandidatin e lartë dhe Kryeministrin aktual Albin Kurti. Si presidente, Osmani ka kryesisht detyra përfaqësuese, por edhe një rol udhëheqës në politikën e jashtme. Ajo është gjithashtu komandantja e përgjithshme e forcave të armatosura.

Ashtu si Kryeministri Kurti, Osmani gjithashtu mbron luftën kundër korrupsionit në Kosovë. Presidentia e re ishte nënkryetare e partisë në atë kohë në pushtet dhe tani opozitës LDK (Konservatorët Liberal) deri në Qershor 2020. Në zgjedhjet parlamentare në shkurt, megjithatë, ajo hyri në listën e partisë së majtë të reformuar të Kurtit, pasi ishte përjashtuar nga forca të caktuara të partisë, pas një mosmarrëveshjeje brenda partisë së saj.

Partitë e opozitës dhe përfaqësuesit e shoqërisë civile kritikuan zgjedhjen e Osmanit dhe deklaruan se në një demokraci të brishtë si ajo në Kosovë nuk është mirë nëse presidentia, kryeministri dhe presidenti parlamentar vijnë nga e njëjta parti.